Kriváň – Príbeh odvahy a krásy slovenských hôr – Vysoké Tatry

TATRAGOAT SLOVAKIA

1 aug, 2023

Kriváň – symbol Slovenska

Užite si tento blog o úžasnej letnej turistike na jeden z najslávnejších slovenských vrchov – Kriváň. Kriváň je považovaný za symbol Slovenska a je súčasťou pohoria Vysoké Tatry, ktoré je jedným z najkrajších a najzaujímavejších turistických miest v Európe. Ak máte radi krásnu prírodu, dobrodružstvo a úžasné výhľady, Kriváň je miestom, ktoré určite nesmie chýbať na vašom zozname.

Základné informácie

Kriváň sa nachádza vo Vysokých Tatrách a dosahuje výšku 2 495 metrov. Je to najznámejší a najobľúbenejší vrch na Slovensku. Jeho charakteristická silueta s dvojitým vrchom je jedinečná a lahodí oku každého návštevníka. Má bohatú históriu a je považovaný za symbol slovenskej nezávislosti a slobody.

Príprava na výstup

Pred výstupom je dôležité sa dobre pripraviť. Priemerné trvanie výstupu je približne 4 až 6 hodín, takže si zoberte primerané oblečenie a obuv, Dôležité je tiež sledovať predpovede počasia, pretože počasie v Tatrách sa môže rýchlo meniť. Pri túre na Kriváň je vhodné mať vrstvené oblečenie, ktoré vám umožní prispôsobiť sa meniacim sa teplotám. bunda proti vetru, nepremokavé, športové oblečenie a dobrá obuv s tvrdou podrážkou, pláštenku, batoh so základným občerstvením a dostatok vody na cestu sú nevyhnutnosťou. V Tatrách je počasie veľmi nepredvídateľné. Pred túrou sledujte predpoveď a pripravte sa na zmenu podmienok. Pri túre si uvedomte, že ste v chránenom území a dodržiavajte pravidlá ochrany prírody.

Pre príjemnejší pocit na túrach a spomienky na krásny zážitok vám môže poslúžiť aj naše funkčné oblečenie, ako čiapky, multifunkčné šatky, čelenky, a taktiež aj najnovšie UNISEX ŠPORTOVÉ TRIČKO KRIVÁŇ. Výrobky si môžete zakúpiť na tejto stránke v sekcii „OBCHOD“.

Malé zamyslenie

Vstávam pred svitaním a vyberám sa na cestu k symbolu odvahy a krásy slovenských hôr – Kriváň vo Vysokých Tatrách. Cestou sa ma nadchýna pohľad na úchvatnú prírodu, nádherné vodopády a krásne lesy. Predo mnou sa však týči majestátny Kriváň, čakajúci na môj príchod. S odhodlaním krok za krokom zdolávam strmý a náročný chodník. S každým krokom narastá moja radosť a odhodlanie prekonať výzvu. Nakoniec, na vrchole Kriváňa, ma obklopuje pocit hrdosti a ohromenia nad nádherným panoramatickým výhľadom. Táto nezabudnuteľná túra ma naplnila úžasom a pocitom sily prírody, ktorá nás všetkých inšpiruje a povzbudzuje.

Túra Tri studničky – Partizánsky bunker – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Malý Kriváň – Kriváň a naspäť

Dĺžka: 11,6 km (podľa mapy.cz)

Prevýšenie: 1347 m (podľa mapy.cz)

Čas výstupu: 5h 40min (podľa mapy.cz)

Štart: Tri studničky

Cesta vedie cez lesnatý terén a ponúka pekné výhľady na okolité hory.

Tri studničky – Partizánsky bunker

Od Tri studničiek pokračujete na Partizánsky bunker, ktorý sa nachádza v blízkosti vrchu Grúnik. Tento historický bunker slúžil partizánom počas druhej svetovej vojny a je zaujímavým miestom na spoznanie histórie Tatier.

Autor:

Partizánsky bunker – Rázcestie v Krivánskom žľabe

Z Partizánskeho bunkra pokračujete v stúpaní smerom na Rázcestie v Krivánskom žľabe popod vrchmi Grúnik, Nižná Priehyba a Krivánsky hrb. Celou cestou na Kriváň prechádzate aj cez Národnú Prírodnú Rezerváciu Važecká dolina a Národný park TANAP (Tatranský národný  park). Táto časť trasy vedie cez skalnatý terén a vyžaduje si opatrný postup, najmä za nepriaznivého počasia.

Rázcestie v Krivánskom žľabe – Malý Kriváň

Od Rázcestia v Krivánskom žľabe sa vydáte na Malý Kriváň. Toto miesto ponúka krásne výhľady na okolité hory a je obľúbeným miestom na oddych a fotografovanie.

Malý Kriváň – Kriváň

Z Malého Kriváňa pokračujete ďalej na hlavný cieľ – vrchol Kriváňa. Posledný úsek trasy je náročnejší a strmší, ale odmení vás úžasnými panoramatickými výhľadmi na Vysoké Tatry a ich okolie ako napríklad na východe Zelené Krivánske pleso,  Pri výstupe na vrchol bude aj míňať prameň Belanského potoka. 

Vrchol Kriváňa

Po dosiahnutí vrcholu Kriváňa vo výške 2 495 metrov nad morom si môžete vychutnať jedinečný pohľad na Tatry a širšie okolie. Vrchol Kriváňa je považovaný za symbol slovenskej nezávislosti a je miestom, kde sa mnoho turistov odpočíva a robí si pamätné fotografie hlavne s dreveným dvojkrížom so slovenským znakom, ktorý sa nachádza na vrchole.

Návrat

Po zážitkoch na vrchole sa vydáte späť rovnakou trasou k Trom studničkám.

 

Autor: © Tomáš Griger

Túra Štrbské pleso – Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Malý Kriváň – Kriváň a naspäť

Dĺžka: 18,4 km (podľa mapy.cz)

Prevýšenie: 1172 m (podľa mapy.cz)

Čas výstupu: 8h 20min (podľa mapy.cz)

Štart: Štrbské pleso

Trasa sa začína pri Štrbskom plese, známom horskom jazere a turistickom stredisku. Od hotela Grandhotel Kempinski sa vydáte smerom na Rázcestie pod Furkotskou dolinou. Tento úsek je pomerne ľahký, prechádza cez lesnatý terén a ponúka pekné výhľady na Štrbské pleso a okolité hory.

Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Jamské pleso

Od Rázcestia pod Furkotskou dolinou pokračujete na Jamské pleso. Cesta vedie cez horské lúky a krásnu prírodu. Jamské pleso je idylické horské jazierko, ktoré je obľúbeným miestom na oddych a fotografovanie.

Autor: Jozef Vondruška

Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe

Z Jamského plesa sa vydáte na Rázcestie v Krivánskom žľabe. Táto časť trasy je už náročnejšia, pretože vedie po skalnatom teréne s množstvom kamenných schodov. Vyžaduje si opatrný a zodpovedný postup, najmä za nepriaznivého počasia.

Rázcestie v Krivánskom žľabe – Malý Kriváň

Od Rázcestia v Krivánskom žľabe pokračujete v stúpaní smerom na Malý Kriváň. Toto miesto ponúka krásne výhľady na okolité hory a je skvelou zastávkou na krátku prestávku.

Malý Kriváň – Kriváň

Z Malého Kriváňa pokračujete ďalej na hlavný cieľ – vrchol Kriváňa. Posledný úsek trasy je náročný a strmší, ale odmení vás nádhernými panoramatickými výhľadmi na Vysoké Tatry a širšie okolie.

Vrchol Kriváňa

Po dosiahnutí vrcholu Kriváňa vo výške 2 495 metrov nad morom sa môžete tešiť na jedinečný pohľad na tatranské štíty, lesy a doliny. Vrcholový kríž je považovaný za symbol slovenskej nezávislosti a mnoho turistov tu odpočíva a urobí si pamätnú fotografiu. Na východe môžete vidieť pohorie Belianskych Tatier, na juhovýchode Vysoké a Nízke Tatry, na juhu pohorie Muránska planina, na juhozápade Chočské vrchy, na západe Malú Fatru a na severe Západné Tatry.

Šárka na vrcholu Kriváň (28.8.2020 9:29)

Autor: Šárka

Návrat

Po zážitkoch na vrchole sa vydáte naspäť po rovnakej trase do Štrbského plesa.

Celková trasa na Kriváň cez Štrbské pleso je pomerne náročná a trvá zhruba 8 až 10 hodín, v závislosti od tempa a odpočinkov. Pri takomto dlhom a náročnom výlete je dôležité mať primerané vybavenie, dostatok vody a občerstvenia, a sledovať predpovede počasia.

Sumár

Po návrate z Kriváňa nezabudnite si užiť aj iné nádherné túry v okolí, ako sú Popradské pleso, Veľké Hincovo pleso, Furkotská a Mlynická dolina, Predné solisko, Kôprová dolina, Tichá dolina, Hlinská dolina, Kôprovský štít, Rysy, Chata pod Rysmi, Štrbské pleso a ďalšie. Túra na Kriváň je skutočným dobrodružstvom, ktoré vám otvorí dvere do krajiny nádhery, pokoja a nezabudnuteľných zážitkov. Poďte objaviť kráľovstvo Vysokých Tatier a načerpať novú energiu zo stretnutia s majestátnym Kriváňom.

 

výhľad z Východnej na vrch Kriváň cez jesenné dni
© Antonín Haratyk

TATRAGOAT SLOVAKIA®

je originálna slovenská značka s vlastnou výrobou pod Tatrami, ktorá vyrába funkčné doplnky na turistiku, lyžovanie, beh, ale aj na iné voľnočasové aktivity. Výrobky sú inšpirované krásnou slovenskou prírodou.

Komentáre

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This
[]